POMIESZCZENIE I ZBIORY

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: sobota, 16 marzec 2019 Super User Drukuj

Biblioteka ZSP im. Józefa Piłsudskiego

• to swobodne i wolne od dyrektywności audytorium,
    • jest miejscem pracy bibliotekarza z czytelnikiem i zespołem uczniowskim,
    • to idealna przestrzeń do pracy z książką i strefa innowacji dla kreatywnej społeczności szkolnej.

W bibliotece realizowany jest biblioteczny plan pracy i opiekuńczo-wychowawczy plan szkoły, który wspiera młodzież w rozwijaniu zainteresowań i kształtowaniu postaw interpersonalnych. Realizowane są różnorodne działania rozwijające wrażliwość społeczną i kulturową, organizowane są: akcje, spotkania, konkursy, projekty i wystawy: okolicznościowe, dydaktyczne, tematyczne oraz przedsięwzięcia prmujące szkołę w środowisku lokalnym. Podejmowane są działania propagowania i pielęgnowania narodowych i lokalnych tradycji na rzecz budowania dobra wspólnego.

Wypożyczalnia to wydzielona część pomieszczenia bibliotecznego dogodnie usytuowana w centralnej części szkoły na poddaszu w którym przechowywany jest księgozbiór dydaktyczno - edukacyjno - wychowawczy, literatura piękna w języku polskim, angielskim i niemieckim i książki o treści popularno-naukowej i zakresu sztuk pięknych oraz zasoby audiowizualne.

2

ZBIORY to około 12 tysięcy dokumentów niezależnych od nośnika fizycznego i sposobu zapisu treści. Głównie są to publikacje książkowe dotyczące zagadnień z zakresu dydaktyczno-metodyczych, pedagogiczno-wychowawczych. Znaczna część księgozbioru piśmienniczego to literatura piękna, polska i obca. W zbiorach znajduje się bogaty księgozbiór podręczny zgodny z profilem kształcenia, są to głównie pozycje edukacyjne z różnych dziedzin wiedzy - nauk przyrodniczych, ścisłych i zawodowych oraz wszelkiego rodzaju encyklopedie, słowniki, leksykony, atlasy, albumy z zakresu malarstwa światowego i polskiego.

8JPG

Rodzaje zbiorów:

• Podstawowe wydawnictwa informacji bezpośredniej — ogólne i specjalne: encyklopedie, leksykony, słowniki językowe i rzeczowe oraz atlasy;

• Podręczniki dla uczniów — 2 komplety do księgozbioru podręcznego (jeden komplet do użytku ucznia, drugi dla nauczycieli);

• Lektury podstawowe  do języka polskiego po 1 egz. na 2-3 uczniów;

• Lektury uzupełniające do języka polskiego po 1 egz. na 5-10 uczniów w zależności od liczby oddziałów w danym ciągu klas, stopnia wykorzysty­wania określonych pozycji przez polonistów;

• Książki pomocnicze do nauczania różnych przedmiotów zatwierdzone przez MEN, literatura popularnonaukowa i naukowa (szczególnie uzupełniające podręczniki naukowe, kompendia i monografie), literatura techniczna - zawodowa polecana przez nauczyciela jako "lektura" obowiąz­kową w danej klasie.

• Wybrane pozycje beletrystyki pozalekturowej dla młodzieży, klasyki nadającej się dla uczniów szkoły ponadpodstawowej, literatury pięknej klasycznej i współczesnej po 1-5 egz. (zależnie od poczytności tytułu lub pisarza);

• Wydawnictwa albumowe z dziedziny sztuki i krajoznawstwa;

• Wydawnictwa o tematyce regionalnej i dotyczące patrona szkoły;

• Wydawnictwa z pedagogiki, psychologii, dydaktyki, socjologii wychowania, stanowiące pomoc w pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycieli i rodziców;

• Literatura fachowa potrzebna w pracy bibliotekarza;

• Dokumenty nie piśmiennicze: oglądowo-dźwiękowe: kasety wideo, filmy dźwiękowe zawierające ekranizacje lektur, popularnonaukowe, instruktażowe, dyski komputerowe z programami multimedialnymi.7