POMIESZCZENIE I ZBIORY

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: sobota, 16 marzec 2019 Super User Drukuj
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/1_Folder/8JPG.JPG'

Biblioteka ZSP im. Józefa PiÅ‚sudskiego

• to swobodne i wolne od dyrektywnoÅ›ci audytorium,
    • jest miejscem pracy bibliotekarza z czytelnikiem i zespoÅ‚em uczniowskim,
    • to idealna przestrzeÅ„ do pracy z książkÄ… i strefa innowacji dla kreatywnej spoÅ‚ecznoÅ›ci szkolnej.

W bibliotece realizowany jest biblioteczny plan pracy i opiekuńczo-wychowawczy plan szkoły, który wspiera młodzież w rozwijaniu zainteresowań i kształtowaniu postaw interpersonalnych. Realizowane są różnorodne działania rozwijające wrażliwość społeczną i kulturową, organizowane są: akcje, spotkania, konkursy, projekty i wystawy: okolicznościowe, dydaktyczne, tematyczne oraz przedsięwzięcia prmujące szkołę w środowisku lokalnym. Podejmowane są działania propagowania i pielęgnowania narodowych i lokalnych tradycji na rzecz budowania dobra wspólnego.

Wypożyczalnia to wydzielona część pomieszczenia bibliotecznego dogodnie usytuowana w centralnej części szkoÅ‚y na poddaszu w którym przechowywany jest ksiÄ™gozbiór dydaktyczno - edukacyjno - wychowawczy, literatura piÄ™kna w jÄ™zyku polskim, angielskim i niemieckim i książki o treÅ›ci popularno-naukowej i zakresu sztuk piÄ™knych oraz zasoby audiowizualne.

2

ZBIORY to około 12 tysięcy dokumentów niezależnych od nośnika fizycznego i sposobu zapisu treści. Głównie są to publikacje książkowe dotyczące zagadnień z zakresu dydaktyczno-metodyczych, pedagogiczno-wychowawczych. Znaczna część księgozbioru piśmienniczego to literatura piękna, polska i obca. W zbiorach znajduje się bogaty księgozbiór podręczny zgodny z profilem kształcenia, są to głównie pozycje edukacyjne z różnych dziedzin wiedzy - nauk przyrodniczych, ścisłych i zawodowych oraz wszelkiego rodzaju encyklopedie, słowniki, leksykony, atlasy, albumy z zakresu malarstwa światowego i polskiego.

8JPG.JPG8JPG

Rodzaje zbiorów:

• Podstawowe wydawnictwa informacji bezpoÅ›redniej — ogólne i specjalne: encyklopedie, leksykony, sÅ‚owniki jÄ™zykowe i rzeczowe oraz atlasy;

• PodrÄ™czniki dla uczniów — 2 komplety do ksiÄ™gozbioru podrÄ™cznego (jeden komplet do użytku ucznia, drugi dla nauczycieli);

• Lektury podstawowe  do jÄ™zyka polskiego po 1 egz. na 2-3 uczniów;

• Lektury uzupeÅ‚niajÄ…ce do jÄ™zyka polskiego po 1 egz. na 5-10 uczniów w zależnoÅ›ci od liczby oddziałów w danym ciÄ…gu klas, stopnia wykorzysty­wania okreÅ›lonych pozycji przez polonistów;

• Książki pomocnicze do nauczania różnych przedmiotów zatwierdzone przez MEN, literatura popularnonaukowa i naukowa (szczególnie uzupeÅ‚niajÄ…ce podrÄ™czniki naukowe, kompendia i monografie), literatura techniczna - zawodowa polecana przez nauczyciela jako "lektura" obowiÄ…z­kowÄ… w danej klasie.

• Wybrane pozycje beletrystyki pozalekturowej dla mÅ‚odzieży, klasyki nadajÄ…cej siÄ™ dla uczniów szkoÅ‚y ponadpodstawowej, literatury piÄ™knej klasycznej i współczesnej po 1-5 egz. (zależnie od poczytnoÅ›ci tytuÅ‚u lub pisarza);

• Wydawnictwa albumowe z dziedziny sztuki i krajoznawstwa;

• Wydawnictwa o tematyce regionalnej i dotyczÄ…ce patrona szkoÅ‚y;

• Wydawnictwa z pedagogiki, psychologii, dydaktyki, socjologii wychowania, stanowiÄ…ce pomoc w pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycieli i rodziców;

• Literatura fachowa potrzebna w pracy bibliotekarza;

• Dokumenty nie piÅ›miennicze: oglÄ…dowo-dźwiÄ™kowe: kasety wideo, filmy dźwiÄ™kowe zawierajÄ…ce ekranizacje lektur, popularnonaukowe, instruktażowe, dyski komputerowe z programami multimedialnymi.7