Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: wtorek, 08 październik 2024 Maria Soska

Zwiedzanie BIBLIOTEK w Zakliczynie

Międzynarodowy „Miesiąc Bibliotek Szkolnych”  obchodzony w październiku, to doskonała okazja aby zaprezentować dorobek i potencjał bibliotek w naszym regionie, a także ich znaczenie w oczach uczniów.

Z tej okazji, 7 października uczniowie klasy pierwszej technikum turystycznego, budowlanego i mechanicznego wyruszyli pieszo na wycieczkę do  Zakliczyna, aby odwiedzić lokalne  biblioteki, poznając ich typologię, potrzeby czytelnicze oraz historię powstania.  Pierwszy obiektem, który zwiedzili, był klasztor  oo. Franciszkanów,  o bogatej historii prezentujący różne style architektoniczne i bibliotekę tzw. nowicjatu, która obecnie gromadzi współczesne zbiory z zakresu teologii, filozofii, historii Kościoła i współczesnego prawa kanonicznego, oraz wyjątkowe Librum Fratres Minores, które na przestrzeni lat wzbogacało księgozbiorami i rozszerzała biblioteczną działalność klasztoru od początku powstania w 1622 roku. Ze względu na niewielkie pomieszczenia, zwiedzanie odbyło się w grupach liczących maksymalnie trzy osoby. Biblioteka, ze swoimi unikalnymi wnętrzami i zbiorami wzbudziła największe zainteresowanie. O architekturze kościoła, pomieszczeń oraz zabudowań klasztornych opowiedział O. Szymon Wierzbiak, proboszcz parafii i gwardian klasztoru pw. MB Anielskiej w Zakliczynie.

Po wizycie w klasztorze grupa udała się do nowoczesnej, miejskiej biblioteki publicznej im. Jana Góry. Oprowadzono ich po przestronnym obiekcie, który urzekał kolorowymi aranżacjami oraz różnorodnymi nowoczesnymi mediami i działami bibliotecznymi,  które służą do upowszechnianiu wiedzy,  rozwoju kultury oraz rozwijania i zaspokajania potrzeb czytelniczo – informacyjnych. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z dwoma stałymi ekspozycjami: pierwsza dotyczyła pamiątek po wizycie prezydenta RP Andrzeja Dudy w Zakliczynie, a druga prezentowała postać o. Jana Góry – patrona biblioteki, założyciela ośrodka Dominikańskiego w Jamnej. Grupę oprowadziła Pani Romana Nosek – dyrektor biblioteki.

Na posiłek udaliśmy się do restauracji w zakliczyńskim Ratuszu, pięknym obiekcie dominującym nad częścią miasta. Pan Kazimierz Dudzik, dyrektor Centrum Kultury w Zakliczynie opowiedział uczniom o historii lokacji Zakliczyna oraz o architekturze publicznej i mieszkalnej zabytkowego miasteczka.

Wspólne wyjście grupowe okazało się wspaniałym sposobem na integrację, rozwijając wrażliwość na literaturę, która wzbogaca wiedzę o naszej Małej Ojczyźnie. Nie trzeba podróżować daleko, by odkryć coś interesującego i miło spędzić czas😊

 LOGO MAŁY  PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2024 ROKU.

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. cały październik.

Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły,  w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań nie tylko czytelniczych:))

 Plakat Miesic Bibliotek konkursy

 W ramach obchodów tego święta biblioteka zaprasza do udziału w dwóch konkursach skierowanych do uczniów technikum, pierwszy pt. "Poznajmy się w bibliotece" drugi pt. "Selfie w mojej domowej biblioteczce". Szczegóły dotyczące konkursu w plikach poniżej (pdf-ach)

Regulamin Konkursu dla klas 1-5 Technikum Turystyczne i Gastronomiczne

Regulamin Konkursu dla klas 1-5 Technikum Budowlane

Zapraszamy do udziału

Nagrody czekają!

 

Czytaj więcej...

Kiermasz

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: niedziela, 15 wrzesień 2024 Maria Soska

Kiermasz

używanych podręczników

w roku szkolnym 2024/2025

19 września w czwartek odbył się w naszej szkole w czytelni  kiermasz książek - używanych podręczników ogólnych do technikum, liceum i szkoły branżowej oraz książek zawodowych. Jest to akcja, która w naszej szkole odbywa się od kilkunastu lat i cieszy się niesłabnącym powodzeniem zarówno u sprzedających jak i kupujących. Wczoraj na kiermaszu wiele książek znalazło nowych właścicieli. Mamy nadzieję, że zakupione książki zawodowe i podręczniki ogólne, będą dobrze Wam służyły w nowym roku szkolnym!. Akcja była poprzedzona informacją o terminie jej przeprowadzenia, odbyło się spotkanie z uczniami sprzedającym, na którym przygotowano książki do sprzedaży, stanowiska dla sprzedających wraz z wyodrębnioną przestrzenią dla kupujących uczniów i rodziców. 

Serdecznie dziękujemy uczniom za zaangażowanie, organizację i przeprowadzenie akcji w dniu 19 września, oraz wszystkim uczniom za udział w kiermaszu

Mottem 11 edycji kiermaszu towarzyszyło hasło: "Daj długie życie książkom - podręcznik to też książka, która uczy i inspiruje do działania".

 

Czytaj więcej...

Wycieczka

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: piątek, 21 czerwiec 2024 Maria Soska

NAGRODA - wycieczka do Warszawy – zwiedzanie Belwederu i Sejmu RP

19 czerwca, na zaproszenie Poseł na Sejm RP Pani Anny Pieczarka, zespół pocztu sztandarowego Liceum Ogólnokształcącego i Technikum wraz z uczniami Szkół Podstawowych z  Zakliczyna, Filipowic, Faściszowej, Gwoźdźca, Wróblowic, Paleśnicy i Stróż  wraz z opiekunami P. Marią Soską, P. Waldemarem Chrobakiem, P. Ireną Flakowicz, P. Stanisławem Ramianem, P. Dariuszem Stojowskim, P. Bożeną Głowacką, P. Kamilą Machetą, P. Marzeną Curyłło, P. Małgorzatą Rudnicką, P. Dorotą Pachotą oraz P. Sylwią Kowalik  i P. Anną Mastalerz z urzędu gminy wzięli udział w wyjątkowej wycieczce – nagrodzie za wzorową postawę i  bardzo dobre wyniki w nauce. 115 uczestników wycieczki zwiedziło pierwszą rezydencję Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku oraz wizytowali najważniejszą instytucję demokratycznego państwa prawa - Sejm RP. Organizatorem wycieczki był Burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Pan Dawid Chrobak, koordynatorem  była Pani Agnieszka Malisz z urzędu gminy Zakliczyn.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Belwederu - klasycystycznego pałacu w Łazienkach Królewskich. W dolnej części budynku oglądaliśmy wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Prezentowane w gablotach  pamiątki i artefakty, plakaty, druki, związane z osobą marszałka świadczą, że był postrzegany za życia jak i po śmierci  jako wielki człowiek walczący o niepodległą i suwerenną Polskę.  W górnej części rezydencji zwanej mieszkalną zwiedziliśmy: osobisty gabinet marszałka wraz z jego prywatnym salonikiem, salę zieloną, marmurową, malinową, kominkową i najbardziej reprezentacyjną salę pałacu zwaną Pompejską.

Alejami ujazdowskimi udaliśmy się do Sejmu RP. Zwiedzanie odbyło się w dwóch grupach, po spełnieniu wszystkich formalnych procedur, przeszliśmy podziemnym korytarzem do sali w której zaprezentowano nam makietę kompleksu budynków Sejmu i gmachu Senatu, udaliśmy się na galerię dla gości w sali posiedzeń Sejmu, gdzie uczniowie  wysłuchali ciekawych informacji dotyczących historii polskiego parlamentu oraz pracy posła. W holu głównym Sejmu na pierwszym piętrze zapoznano młodzież z tablicą upamiętniającą Posłów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, w dolnym holu uczniowie obejrzeli dawne laski marszałkowskie – symbole władzy marszałka Sejmu i Senatu.

Ostatnim punktem pobytu naszej wycieczki była kultowa kawiarnia „Czytelnik” przy ul. Wiejskiej. Założycielką  restauracji była Maria Iwaszkiewicz, pisarka, felietonistka i redaktorka wydawnictwa po tą samą nazwą. W  1957 roku Iwaszkiewiczowie przekształcili zwykłą stołówkę w kawiarnię, która stała się miejscem spotkań, wszystkich, którzy potrzebowali "oddechu myśli" bez państwowego nadzoru i cenzury.  W kawiarni spotykali się ówcześni polscy literaci, poeci, artyści, profesorowie, dziennikarze, filmowcy, aktorzy, współpracownicy wydawnictwa i intelektualiści - cyniczni względem komunistycznej rzeczywistości. Kawiarnia do dziś zachowała niezmieniony wystrój i klimat, który przyciąga współczesnych artystów, dziennikarzy i polityków.  W kultowej restauracji zjedliśmy smaczny dwudaniowy obiad z deserem.

Obiad dla uczestników wycieczki ufundował Pan Marek Jakubas właściciel Firmy Transportowo Usługowej EURO – BUS. Wyrażamy ogromną wdzięczność za wsparcie finansowe i fantastyczną podróż oraz wielkie słowa uznania dla kierowców - pierwsza klasa !!!.

Pełni wrażeń i pozytywnych emocji o godz. 16:30 udaliśmy się do autokarów. Droga powrotna upłynęła nam bardzo szybko, w miłej i rozśpiewanej atmosferze:))

 

 

Rocznica

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: czwartek, 09 maj 2024 Maria Soska

Relacja z obchodów 233. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Tegoroczne obchody 233. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja w naszej gminie rozpoczęto Mszą Św. w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. św. Idziego opata w Zakliczynie, którą odprawił proboszcz parafii ks. Paweł Mikulski.

Po mszy, poczty sztandarowe szkół i mieszkańcy przeszli pod pomnik  św. Jana Pawła II gdzie wspólnie odśpiewano Hymn Zakliczyna. Następnie władze samorządowe wraz z burmistrzem Gminy Dawidem Chrobakiem, wiceprzewodniczącą powiatu tarnowskiego Ireną Kusion i przewodniczącym Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego – Arkadiuszem Mularczykiem złożyli kwiaty, a przedstawiciele szkół zapalili lampiony pamięci przed pomnikiem Karola Wojtyły - papieża Polaka.

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Ania Wieloszyńska, Oliwia Mikołajczyk, Kasia Toboła, Gabrysia Lasota, Szymon Michalik i Dawid Styczeń.

a1

 

Zapalmy światełko pamięci dla św. JP II w oknach naszych domów 2 kwietnia (wtorek) o godz. 21.37.

światełko1 2023

W tym roku  2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Był to Papież epokowy, myśliciel, filozof, człowiek kultury i sztuki. Aktor, poeta i miłośnik gór. Zasłynął jako niezłomny pielgrzym oraz niezwykły inspirator przemian na świecie.

Czytaj więcej...