STATYSTYKA SEMESTRALNA - ROCZNA

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: sobota, 10 czerwiec 2023 Super User

SPRAWOZDANIE i STATYSTYKA

za rok szkolny 2023/2024

 I DANE DOTYCZĄCE UDOSTĘPNIANIA dokumentów bibliotecznych

Liczba zapisanych uczniów w bibliotece: 522

Liczba czytelników-uczniów, którzy wypożyczyli jedną k-kę w ciągu roku szkolnego: 265

Liczba ogółem wypożyczonych książek przez czytelników: 1088

Liczba wypożyczeń na jednego czytelnika: 4,10

Liczba wypożyczeń na jednego ucznia: 2,08

Wypożyczanie prezencyjnie (na miejscu) według rejestru w księdze czytelni w ciągu roku wypożyczono: 178 dokumentów, głównie pomocy egzaminacyjnych do diagnozowania wiedzy przed maturą i na egzaminie dojrzałości.

II Działania biblioteki szkolnej wspierające proces edukacji.

03.09.2022 (sobota) Gminne Narodowe Czytanie. Uczestniczyłam z grupą uczniów z klasy 2 i 3 LO i 1 TGT w kolejnym literackim wydarzeniu  kulturalnym, które miało miejsce w Lusławicach. Zwiedziliśmy arboretum kompozytora z przewodnikiem, który przybliżył nam historię pięknej ogrodowej przestrzeni w której wypoczywał i tworzył Krzysztof Penderecki. Po spacerze, w ogrodowej scenerii przed gankiem lusławickiego dworu wysłuchaliśmy fragmentów społeczno-obyczajowej powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, w wykonaniu uczniów naszej szkoły i gości. W Lusławicach uczestniczyliśmy w wyjątkowym wydarzeniu czytelniczym i spędziliśmy miło czas.

14.09.2023 (czwartek) Kiermasz podręczników – odpowiedzialna byłam za przygotowanie i przeprowadzenie w czytelni szkolnej akcji sprzedaży i zakupu używanych podręczników. Akcja prowadzona była od 7:30 do 15:10 na każdej przerwie. w ustalonym dniu. Na kiermaszu wystawiono 190 książek. Oczywiście nie wszystkie podręczniki znalazły nabywców, te które nie sprzedano w dniu kiermaszu, można było sprzedać za pomocą ogłoszenia internetowego lub tradycyjnego, które uczniowie umieścili na tablicy przed biblioteką. Oczywiście biblioteka nie czerpie żadnych korzyści finansowych z sprzedaży używanych podręczników. Głównym celem działania, było umożliwienie sprzedaży i zakupu używanych podręczników uczniom klas pierwszych i uczniom klas programowo wyższych. Kiermasz odbył się według zasad zawartych w regulaminie, który prezentowany był na stronie www biblioteki i na tablicy informacyjnej przed wejściem do biblioteki. Akcja od lat cieszy się dużym zainteresowaniem i powodzeniem, uczniowie mogli  nabyć używane podręczniki w rozsądnej cenie lub odsprzedać te książki, których już nie potrzebują.  Dzięki tej akcji dajemy dobrym książkom drugie życie, oszczędzamy pieniądze i jesteśmy bardziej ekologiczni.

"Gazetka" Tablica Tematyczna – o charakterze informacyjnym i historycznym. Przed biblioteką na tablicy zamieszczano ciekawe informacje na temat pisarzy, literatury, wybitnych postaci, różnych świąt, rocznic i wydarzeń. We  wrześniu prezentowany był  „Pejzaż powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej” - promocja Narodowego Czytania, w październiku i listopadzie wykonane zostały  historyczne gazetki na temat:  „Co upamiętnia Dzień Edukacji Narodowej?” i  „Co my świętujemy? Czyli o co chodzi z tą Niepodległością!” uczniowie mieli  też możliwość zapoznać się z historyczną wystawą pt.  „Dzieciństwo i młodość współtwórcy niepodległości” prezentowaną w gablocie na parterze szkoły. W grudniu opisaliśmy najważniejsze „Tradycje bożonarodzeniowe”, wzbogacone  „Selfie świątecznym” wykonane  przez uczennice z klasy 2 i 3LO. W marcu publikowaliśmy „Aforyzmy o kobietach - na 8 marca”, można było zapoznać się wystawą  pt.  „Konstytucja 3 maja z 1791roku w zbiorach biblioteki szkolnej” prezentowana w gablocie w holu głównym szkoły. W czerwcu promowaliśmy literaturę naszej noblistki pt. „Olga Tokarczuk, grana wielu bębenkach”, wykonaliśmy na powitanie wiosny,  przed wejściem do biblioteki i w czytelni plastyczną pracę pt. „Wiosna ach to Ty…” a w maju na dzień otwarty szkoły promowaliśmy „Beletrystykę – ponadczasowe powieści które warto przeczytać”. Zamieszczano też bieżące komunikaty, informacje dotyczące próbnych i państwowych egzaminów maturalnych. Cel: popularyzacja klasyki lekturowej, literatury historycznej, wybitnych postaci, rocznic, świąt itd. Promocja czytelnictwa, biblioteki i szkoły.

We wrześniu i listopadzie odbyły się zajęcia biblioteczne z uczniami klas pierwszych LO, Technikum i jednej klasie branżowej. Przeprowadzone spotkania  miały na celu zapoznanie uczniów z zasadami korzystania z zasobów bibliotecznych, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania cichą wydzieloną przestrzenią szkolną (czytelnią i klubem młodzieżowym), spokojnym miejscem do  samodzielnej nauki w trakcie okienek i po lekcjach, gdzie każdy uczeń mógł liczyć na fachową pomoc edukacyjną.  Opiekowałam się też  klubem młodzieżowym strefą chętnie odwiedzaną przez młodzież podczas okienek i po lekcjach. W czasie wolnym uczniowie odrabiali zadania, przygotowywali się do turniejów np. szachowego, wykonywali na przerwach, różnego rodzaju dekoracje, gazetki, przygotowywali się do  różnego rodzaju wydarzeń szkolnych.

23 października 2023r. złożyliśmy wniosek  o dofinansowanie na projekt NPRCZ 2024 - biblioteki ZSP Zakliczyn. Umowę dotyczącą  dotacji podpisano 23.05.2024 r. przez Powiat Tarnowski. Szkoła otrzymała 15 000 zł  na zakup książek nie będących podręcznikami i elementów wyposażenia do biblioteki.

Pierwszym działaniem pojętym w zakresie projektu było opracowanie ankiety na temat preferencji czytelniczych  naszych uczniów,  którą skierowaliśmy w pierwszym kwartale 2024 roku do uczniów, została tez opracowana ankieta do rodziców i nauczycieli. Na podstawie ankiet zostanie utworzona lista książek, które zostaną zakupione do szkolnej biblioteki.                              

26 października (czwartek) młodzież (52 uczniów) z liceum, technikum i szkoły branżowej uczestniczyła w wydarzeniu promującym czytelnictwo - Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Jest to  wydarzenie nie tylko które promuje czytelnictwo, jest to przede wszystkim wyjątkowy festiwal literatury z udziałem znakomitych autorów, wydawców, księgarzy i bibliotekarzy. To co zachęciło nas do wzięcia udziału w czytelniczej imprezie, to niespotykana atmosfera literackiego wydarzenia, możliwość kupienia książek ulubionych autorów i hasło targów „Czytać to bardziej żyć, żyć pełniej i więcej doświadczać”. Wyjazd do Krakowa odbył się pod opieką organizatorów, pani Anny Wypasek-Śledź i moją.

6 - 7 listopada w szkole odbyło się  szkolenie dla naszego zespołu uczniów pocztu sztandarowego z wojskowej musztry i przekazania sztandaru. Szkolenie poprowadził druh Wieńczysław Pawłowski, który na co dzień pełni obowiązki gospodarza Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie.

10 listopada (czwartek) - Święto Patrona Szkoły. Przygotowałam reprezentantów (uczniów) klas pierwszych i uczniów do przekazania sztandaru nowym reprezentantom pocztu sztandarowego. Uroczyste ślubowanie klas pierwszych i na sztandar szkoły odbyło się według scenariusza opartego na regulaminie ceremoniału ślubowania z sztandarem  w reprezentacyjnych mundurach wojskowych. Był to najważniejszy punkt programu oficjalnej akademii. Tradycyjnie zespół pocztu sztandarowego uczestniczył i  pełnił wartę honorową przed pamiątkowymi tablicami pierwszego budynku ZSZ  w Zakliczynie podczas złożenia wiązanek przez Burmistrza Zakliczyna i Dyrektora naszej szkoły oraz  przed popiersiem Józefa Piłsudskiego, przed którym młodzież złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze „wolności i pokoju”. Z  należytą celebrą w tym roku rozstawiono wartę honorową podczas wprowadzenia nowej postaci do  Galerii Wielkich Polaków, podnosząc rangę szkolnej uroczystości i święta patrona Szkoły.

 Od 21 do 24 listopada w czytelni obył się próbny egzamin maturalny z Operonem w czytelni, z czterech  przedmiotów (j. polski, matematyka, j. angielski i historia) dla liceum na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Celem  takiego sprawdzianu było przeprowadzenie diagnozy wiedzy i umiejętności przed właściwym egzaminem państwowym który odbędzie się w maju. Nadzorowanie i czuwanie nad prawidłowością przebiegu sprawdzianu ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w wyznaczonych godzinach. Na czas odbywającej się próbnej matury zostały zmienione godziny obsługi biblioteki.

Od 6 do 8 grudnia czytelni odbyła się próbna matura z CKE. Uczniowie ostatnich klas liceów, techników przystąpili do testu diagnostycznego oceniającego poziom przygotowania do egzaminu maturalnego w Formule 2024. Na czas odbywającej się próbnej matury zostały zmienione godziny obsługi biblioteki.

III. Działania na rzecz szkoły i współpracy w środowisku lokalnym, wynikające z planu pracy szkoły.

Opieka nad sztandarem i pocztem sztandarowym który pełni zaszczytną funkcję reprezentacyjną. Reprezentowanie i uczestnictwo w szkolnych uroczystościach oraz w gminno-powiatowych i państwowych uroczystościach patriotyczno-religijnych w regionie:

01. 09. 2023. organizacja uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego ze sztandarem szkoły w sali widowiskowo-sportowej.

17. 09.2023. reprezentowanie szkoły w powiatowej i gminnej uroczystości patriotycznej w Rudzie Kameralnej pamięci majora Jana Dubaniowskiego w rocznicę śmierci Żołnierza Niezłomnego. Udział w polowej mszy św. Zapalenie znicza w miejscu śmierci "Salwy"; złożenie kwiatów pod pomnikiem mjra i jego żołnierzy w Rudzie; Uczestnictwo w refleksyjnym spotkaniu i wysłuchaniu wspomnień o majorze. Oglądnięcie inscenizacji historycznej  walk NSZ w Małopolsce przygotowaną przez GRH „Żandarmeria”.

24.09. 2023. reprezentowanie szkoły w powiatowej i gminnej uroczystości patriotycznej w Jamnej 79. rocznicę pacyfikacji wsi i bitwy batalionu „Barbara” 16 p.p.  AK. Złożenie hołdu i kwiatów u stóp pomnika ofiar, uczestnictwo w mszy św. odprawionej w kościele pw. MB Niezawodnej Nadziei, udział w spotkaniu integracyjno-refleksyjnym koło Domu bł. Czesława. Spotkanie miało na celu budzenie świadomości i poznawanie prawdy o historii własnego regionu. Wzmacnianie właściwych postaw patriotycznych.

08.10. 2023 od 9:00 do 13:00 reprezentowanie szkoły w gminnej uroczystości patriotycznej w Woli Sróskiej 79. rocznicy ataku hitlerowskiego na szpitalik partyzancki AK w lasach Woli Stróskiej. Udział w apelu poległych partyzantów i  zapalenie znicza na pomniku poległych partyzantów AK. Udział w polowej mszy św. koło leśnego szpitalika.

Od godz. 14:00 reprezentowanie szkoły w gminnej uroczystości patriotycznej w Charzewicach pamięci poległych żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich podczas bitwy 19 listopada 1914 roku. Oddanie honorów, udział w polowej mszy w „Czarnym lesie”. Utrwalenie wiedzy o wydarzeniu historycznym z pierwszej wojny światowej.

Od 5 do 10 października 2023. odbył się Międzyszkolny Turniej Pocztów Sztandarowych Powiatu Tarnowskiego i Gminy Zakliczyn.  05 października odbył pierwszy etap turnieju,  konkurs teoretyczny z wiedzy na temat symboli narodowych, szkolnych i zasad ceremoniału szkolnego.  22 zgłoszonych uczestników pisało test zamknięty wielokrotnego wyboru. Po odbytym konkursie teoretycznym odbyło się szkolenie z musztry i ceremoniału szkolnego ze sztandarem dla (8) zgłoszonych zespołów trzy osobowych i ich opiekunów. Szkolenie przeprowadził druh Wieńczysław Pawłowski gospodarz OSP Zakliczyn.

10 października odbył się drugi etap turnieju pocztów sztandarowych z prezentacji pocztów, w tym dniu nastąpiło wręczenie nagród laureatom w obu kategoriach turnieju. Pamiątkowe statuetki zwycięzcom szkół wręczono 11 listopada podczas  gminnych uroczystości  patriotycznych w Zakliczynie. Koordynowanie turnieju Maria Soska i Waldemar Chrobak, pomoc w przeprowadzeniu teoretycznego konkursu P. Renata Dyngosz, poczęstunek P. Agata Bojdo i P. E. Skrobisz z uczniami

29.10. 2023. reprezentowanie szkoły w gminnej uroczystości patriotycznej w Słonej 79. rocznicy ataku hitlerowskiego na pluton ,,Radomyśl" batalionu „Barbara” 16 p.p. Armii Krajowej. Złożenie hołdu i kwiatów u stóp pomnika ofiar, zapalenie zniczy, uczestnictwo w polowej mszy św. odprawionej w intencji poległych żołnierzy. Refleksja w miejscu pamięci, utrwalanie wiedzy o walce zbrojnej partyzantów w Słonej.

11.11. 2023. reprezentowanie szkoły w gminnej uroczystości w Zakliczynie. 105 rocznica Odzyskania Niepodległości. Poczet sztandarowy szkoły uczestniczył w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Idziego Opata w Zakliczynie. Manifestacji na rynek pod pomnik pomordowanych i poległych za Ojczyznę. Złożenie wiązanek u stóp pomnika. Udział w uroczystości, odebraniu statuetki dla szkoły, za zajęcie pierwszego miejsca w Międzyszkolnym Turnieju Pocztów Sztandarowych Powiatu Tarnowskiego i Gminy Zakliczyn.

01.03. 2024. (piątek) czynny udział i reprezentowanie szkoły uroczystości patriotycznej w ramach narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rudzie Kameralnej. Udział w refleksyjnym spotkaniu połączonym z oglądnięciem inscenizacji filmowo-teatralnej pt. „Wyklęci 44”.

03.03. 2024. (niedziela) reprezentowanie szkoły w gminnej uroczystości patriotycznej w ramach narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zakliczynie. Udział we mszy św. w intencji Ojczyzny i poległych żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego w latach 1944-1963. Przemarsz pocztów na cmentarz zakliczyński i oddanie honorów poległym za wolność.

24.03. 2024. 100 osobowego chóru - Cantus Gaudio z Gromnika, Cantores Sancti Jacobi z Powroźnika i naszego Chóru Cantando Canzoni z Zakliczyna. Zaproszeni goście mogli odpocząć, zjeść, przebrać się i odbyć wspólną próbę (rozśpiewać się przed galowym koncertem – oratorium pt. „Ślad losu”), który odbył się w tym dniu w  kościele św. Idziego w Zakliczynie. Gorące danie przygotowali p. E. Skrobisz, p. A. Bojdo, p. Owca z uczniami. Koordynowałam powiatowe – gminne wydarzenie. Promocja szkoły w naszym regionie i reklama wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej  w środowisku lokalnym i powiatowym.

03.05. 2024. reprezentowanie społeczności szkolnej w obchody 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. Udział we mszy św. w intencji Ojczyzny, zapalenie symbolicznego światełka pokoju przed pomnikiem św. Jana Pawła II. Cel:  Kreowanie szacunku wobec tradycji, przeszłości, symboli narodowych, promowanie postaw patriotycznych.

19 czerwca, na zaproszenie Poseł na Sejm RP Pani Anny Pieczarka, najlepsi uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych i Szkół Podstawowych z Zakliczyna, Filipowic, Faściszowej, Gwoźdźca, Wróblowic, Paleśnicy i Stróż jako opiekun uczestniczyłam w wycieczce do Warszawy. 115 uczniów wraz z opiekunami zwiedziło pierwszą rezydencję Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku oraz wizytowało najważniejszą instytucję demokratycznego państwa prawa - Sejm RP. Od 2014 roku pomagam w pilotowaniu wycieczki do Warszawy organizowanej przez urząd gminy i Burmistrza Pana Dawida Chrobaka.

20.06. 2024. organizacja uroczystego zakończenia roku szkolnego ze sztandarem szkoły w sali widowiskowo-sportowej.

W bieżącym roku szkolnym członkami pocztu sztandarowego są: Anna Wieloszyńska, Oliwia Mikołajczyk, Marcel Budzyński z klasy 2 LO  rezerwowy,  Krystian Ziółkowski z 2TMB, Kasia Toboła, Ania Latkowska i Dawid Styczeń z 1 TGT oraz Szymon Michalik z 1 TBM rezerwowy. Zakończyli  reprezentacyjną funkcję oraz zaszczytną służbę w szkolnym poczcie sztandarowym: Filip Rzepecki 3TBM (zakończył w 2 klasie), Magdalena  Markowicz (zakończyła w 1 klasie), Julia Korzeniowska, Natalia Cepiga, Paulina Mytnik (zakończyły w 2 klasie), Natalia Stanuszek, Justyna Jankoś uczniowie z klasy 3 LO, oraz  Konrad Gierałt z klasy 3B zakończyli służbę w 10 listopada po uroczystym przekazaniu sztandaru młodszym kolegom. Prezentowanie sztandaru szkolnego przed każdą oficjalną uroczystością było poprzedzone szczegółowym instruktażem i praktycznymi ćwiczenia z zakresu ceremoniału i musztry wojskowej. Odbywały się w czytelni  i na Sali gimnastycznej w czasie prób generalnych. Służba w Poczcie Sztandarowym to jedna z najbardziej zaszczytnych, ale i niełatwych funkcji jaką przyjąć może na siebie uczeń. Praca, bo tak trzeba ją też nazwać, dla wybranej społeczności szkolnej wymaga odpowiedzialności, dojrzałości, sumienności, samodyscypliny, punktualności i obowiązkowości. Z pewnością nie jest to funkcja dla każdego, dlatego wykonują ją często uczniowie z polecenia i w pierwszych miesiącach nowego roku szkolnego 2023/2024 były bardzo pracowite dla naszego zespołu od września do listopada, które wymagały od młodzieży stawienia się w określonym miejscu i godzinach czy w dniach wolnych od zajęć. Tylko nieliczni byli w stanie temu podołać wypełniając niełatwe obowiązki pełne wyrzeczeń, często w bardzo trudnych warunkach pogodowych uczniowie zawsze prezentowali wzorową postawę, nienaganną prezencję w reprezentowania szkoły. Przez dwa lata zespół uczniów z 3LO i 2 TB  brał udział w powiatowo-gminnym Międzyszkolnym Turnieju Pocztów Sztandarowych godnie reprezentując naszą szkołę zdobywając dwie statuetki. Miało to miejsce w 2022 roku zespół pocztu sztandarowego zajął drugie miejsce, a w 2023 roku pierwsze miejsce w turnieju. Udowodnili, że potrafią pogodzić naukę, obowiązki uczniowskie z służbą dla całej społeczności szkolnej i dodatkowo zdobywać zaszczytne nagrody.

  1. SAMOKSZTAŁCENIE I DOSKONALENIE
  • Udział w radach pedagogicznych: potwierdzone listą obecności.
  • Uczestnictwo w szkoleniach organizowanych w ZSP potwierdzone listą obecności.   
  1. PRACE ZWIĄZANE ZE ZBIORAMI
  • Gromadzenie: od stycznia do grudnia 2023 r. zakupiono 89 książek klasycznej literatury uzupełniając lektury do nowej podstawy programowej.
  • Ewidencja zbiorów: Wpisu nabytków do głównej księgi inwentarzowej MOL Optivum [Księgi inwentarzowe - egzemplarze] dokonano na podstawie otrzymanych książek i rachunków (faktur VAT). Rachunki opisano i przekazano do księgowości - w bibliotece przechowuje się kopie zaksięgowanych faktur wg. art. 112aa ust. 1.
  • Opracowanie zbiorów: Bieżące nabytki skatalogowano w komputerowym systemie „ MOL” – do każdej książki sporządzono opisy bibliograficzne zgodnie z obowiązującą normą BN, umożliwiające zidentyfikowanie zakupiony dokument. Oznakowano każdy egzemplarz okrągłą pieczęcią biblioteczną w trzech miejscach (na odwrocie karty tytułowej, wybranej stronie i na końcu tekstu), odręcznie wpisano w miejscu pieczątki, nadane numery inwentarzowe. Oprawiono nabytki folią samoprzylepną, głównie lektury. Rozmieszczono (ustawiono) książki na półkach w układzie działowo – alfabetycznym.
  • Konserwacja i zabezpieczanie zbiorów: 20 uszkodzonych woluminów lektur zabezpieczono taśmą do naprawy książek.

W pierwszym i drugim semestrze 2023/2024 wykonano prace związaną z porządkowaniem ok. 1000  nieaktualnych podręczników i ćwiczeń (po gimnazjum), które następnie planuje się zdjąć (wycofać) z ewidencji biblioteki w myśl art. 22aj ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty i  bibliotek szkolnych.*

*Gromadzone nieużywane podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne nieprzydatne i zdezaktualizowane, podlegają ustalonym przez dyrektora zasadom selekcji – ubytkowania.

  1. PRACE ADMINISTRACYJNE I ORGANIZACYJNE
  • Opracowanie rocznego planu pracy na rok szkolny 2023/2024
  • Dokumentowanie pracy biblioteki: prowadzenie dziennika bibliotecznego, sporządzanie kopii dokumentów finansowo-księgowych, sporządzanie  rocznego sprawozdania z wpływów dla księgowej, sporządzanie semestralnego sprawozdania, sporządzanie statystyk czytelniczych.
  • Informacje w zakresie dyżurów i pracy biblioteki, zamieszczono na stronie www szkoły w zakładce  biblioteka,  pokoju nauczycielskim i na drzwiach przed wejściem do biblioteki.

VII. KOMPUTERYZACJA

Praca w bibliotece odbywała się zgodnie z ustalonymi godzinami pracy biblioteki w wymiarze 30 godzin i jednej godziny przeznaczonej na konsultacje.

1Czytelnictwo2024

2Ranking2024

 

Czytaj więcej...

Zakończenie Roku Szkolnego

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: poniedziałek, 24 czerwiec 2024 Maria Soska

W piątek 21 czerwca zakończył się rok szkolny 2023/2024, było pięknie i uroczyście.

Dziękuję wspaniałemu ZESPOŁOWI POCZTU SZTANDAROWEGO ZSP Zakliczyn, którego mam zaszczyt być opiekunem, za wzorową postawę na wszystkich uroczystościach szkolny, gminnych, powiatowych i państwowych, wspaniałą pracę zespołową, za udział i waszą pomoc w organizacji powiatowego i gminnego Międzyszkolnego Turnieju Pocztów Sztandarowych w naszej szkole i za wysokie osiągnięcia w nauce. Jesteście źródłem dumy i motywacji dla nas wszystkich.
 
Dziękuję wszystkim uczniom-czytelnikom za obecność i korzystanie z bogatych zasobów naszej szkolnej biblioteki, za spotkania klasowe, zespołowe i indywidualne, za udział w narodowym czytaniu, pomoc w wykonaniu przez cały rok pięknych dekoracji, gazetek tematycznych, akcji kiermaszu książek, wycieczki na targi książki, dnia otwartego w bibliotece i dbanie o wspólną przestrzń czytelniczą szkoły. Wasza obecność, aktywność, pomoc i twórcze pomysły sprawiały mi radość z wykonywanej pracy.
 
Życzę Wam pogodnych wakacji, pełnych wrażeń, chwil wartych wspominania
i udanego w pełni zasłużonego wypoczynku.
 
 
 
WAKACJE

Wycieczka

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: piątek, 21 czerwiec 2024 Maria Soska

NAGRODA - wycieczka do Warszawy – zwiedzanie Belwederu i Sejmu RP

19 czerwca, na zaproszenie Poseł na Sejm RP Pani Anny Pieczarka, zespół pocztu sztandarowego Liceum Ogólnokształcącego i Technikum wraz z uczniami Szkół Podstawowych z  Zakliczyna, Filipowic, Faściszowej, Gwoźdźca, Wróblowic, Paleśnicy i Stróż  wraz z opiekunami P. Marią Soską, P. Waldemarem Chrobakiem, P. Ireną Flakowicz, P. Stanisławem Ramianem, P. Dariuszem Stojowskim, P. Bożeną Głowacką, P. Kamilą Machetą, P. Marzeną Curyłło, P. Małgorzatą Rudnicką, P. Dorotą Pachotą oraz P. Sylwią Kowalik  i P. Anną Mastalerz z urzędu gminy wzięli udział w wyjątkowej wycieczce – nagrodzie za wzorową postawę i  bardzo dobre wyniki w nauce. 115 uczestników wycieczki zwiedziło pierwszą rezydencję Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku oraz wizytowali najważniejszą instytucję demokratycznego państwa prawa - Sejm RP. Organizatorem wycieczki był Burmistrz miasta i gminy Zakliczyn Pan Dawid Chrobak, koordynatorem  była Pani Agnieszka Malisz z urzędu gminy Zakliczyn.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Belwederu - klasycystycznego pałacu w Łazienkach Królewskich. W dolnej części budynku oglądaliśmy wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Prezentowane w gablotach  pamiątki i artefakty, plakaty, druki, związane z osobą marszałka świadczą, że był postrzegany za życia jak i po śmierci  jako wielki człowiek walczący o niepodległą i suwerenną Polskę.  W górnej części rezydencji zwanej mieszkalną zwiedziliśmy: osobisty gabinet marszałka wraz z jego prywatnym salonikiem, salę zieloną, marmurową, malinową, kominkową i najbardziej reprezentacyjną salę pałacu zwaną Pompejską.

Alejami ujazdowskimi udaliśmy się do Sejmu RP. Zwiedzanie odbyło się w dwóch grupach, po spełnieniu wszystkich formalnych procedur, przeszliśmy podziemnym korytarzem do sali w której zaprezentowano nam makietę kompleksu budynków Sejmu i gmachu Senatu, udaliśmy się na galerię dla gości w sali posiedzeń Sejmu, gdzie uczniowie  wysłuchali ciekawych informacji dotyczących historii polskiego parlamentu oraz pracy posła. W holu głównym Sejmu na pierwszym piętrze zapoznano młodzież z tablicą upamiętniającą Posłów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, w dolnym holu uczniowie obejrzeli dawne laski marszałkowskie – symbole władzy marszałka Sejmu i Senatu.

Ostatnim punktem pobytu naszej wycieczki była kultowa kawiarnia „Czytelnik” przy ul. Wiejskiej. Założycielką  restauracji była Maria Iwaszkiewicz, pisarka, felietonistka i redaktorka wydawnictwa po tą samą nazwą. W  1957 roku Iwaszkiewiczowie przekształcili zwykłą stołówkę w kawiarnię, która stała się miejscem spotkań, wszystkich, którzy potrzebowali "oddechu myśli" bez państwowego nadzoru i cenzury.  W kawiarni spotykali się ówcześni polscy literaci, poeci, artyści, profesorowie, dziennikarze, filmowcy, aktorzy, współpracownicy wydawnictwa i intelektualiści - cyniczni względem komunistycznej rzeczywistości. Kawiarnia do dziś zachowała niezmieniony wystrój i klimat, który przyciąga współczesnych artystów, dziennikarzy i polityków.  W kultowej restauracji zjedliśmy smaczny dwudaniowy obiad z deserem.

Obiad dla uczestników wycieczki ufundował Pan Marek Jakubas właściciel Firmy Transportowo Usługowej EURO – BUS. Wyrażamy ogromną wdzięczność za wsparcie finansowe i fantastyczną podróż oraz wielkie słowa uznania dla kierowców - pierwsza klasa !!!.

Pełni wrażeń i pozytywnych emocji o godz. 16:30 udaliśmy się do autokarów. Droga powrotna upłynęła nam bardzo szybko, w miłej i rozśpiewanej atmosferze:))

 

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: środa, 29 maj 2024 Maria Soska

 

 Logotyp NPRCZ 250roz  

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 15 000 zł na zakup nowości wydawniczych w  tym lektur i elementów wyposażenia biblioteki w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".

Wartość zadania realizowanego przez Powiat Tarnowski wynosi 20 000 zł, w tym dofinansowanie 16 000 zł i wkład własny 4 000 zł, tj. 20% wartości zadania.
Zadanie jest finansowane ze środków publicznych otrzymanych za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego z budżetu państwa w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

Powiat Tarnowski, który jest organem prowadzącym szkoły ponadpodstawowe przystąpił w 2024 roku do realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w ramach Priorytetu 3 .

Program dotyczy wspierania organów prowadzących szkoły oraz biblioteki szkolne i pedagogiczne w obszarze rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Realizacja zadania zaplanowana jest do 31 grudnia 2024 r.
W ramach Priorytetu 3 Programu wsparcie finansowe będzie mogło być przeznaczone na:
a) zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami, w szczególności książek historycznych oraz lektur szkolnych,
b) zakup nowych elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych:
• zakup sprzętu komputerowego do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza,
• zakup oprogramowania dla bibliotek,
• zakup czytników e-booków,
• zakup elementów wyposażenia wnętrza biblioteki,
c) realizację działań promujących czytelnictwo:
• zakup książek będących nagrodami książkowymi dla uczniów biorących udział w działaniach promujących czytelnictwo,
• organizację spotkań autorskich, wystaw i konkursów.

Dzięki dofinansowaniu wkrótce przestrzeń biblioteki zostanie zmodernizowana a zasoby naszej biblioteki wzbogacą się o nowe pozycje, które pozwolą Wam rozwijać zainteresowania.

plakat NPRCZ na www