SZTANDAR SZKOŁY

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: sobota, 16 marzec 2019 Super User Drukuj
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/sampledata/parks/animals/HISTORIA/1._Sztandar.jpg'
There was a problem loading image 'images/sampledata/parks/animals/HISTORIA/2._Sztandar.jpg'
There was a problem loading image 'images/sampledata/parks/animals/HISTORIA/3._Sztandaar.jpg'
There was a problem loading image 'images/sampledata/parks/animals/HISTORIA/6._Sztandar.jpg'
There was a problem loading image 'images/sampledata/parks/animals/HISTORIA/4._Sztandar.jpg'

NADANIE IMIENIA I SZTANDARU

Zasadnicza Szkoła Zawodowa została powołana w 1987 roku. Cztery lata później, 11 listopada 1991 roku pierwszy raz szkoła zaprezentowała swój sztandar z jakże wymownym symbolem -  Orłem Białym w Koronie, a pod owym „widomym znakiem polskości” wyhaftowany złotą nicią napis „Rzeczpospolita Polska” oraz „Zasadnicza Szkoła Zawodowa im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie”. Uczniowie i społeczność szkolna czuli się dumni, że wraz z imieniem szkoła otrzymała nowy sztandar ufundowany przez całą społeczność. Uroczystość była najważniejszym wydarzeniem we współczesnej historii szkoły.

1. Sztandar 1._Sztandar.jpg

Fot. (od lewej): Jerzy Soska - Dyrektor ZSZ i Roman Bulanda - Kurator Oświaty i Wychowania w Tarnowie

Sztandar  "pierwszy" ZSZ wykonany został z dwóch brytów tkaniny o wym. 98/98 cm.

Strona „prawa”  to bryt w kolorze czerwonym w centrum srebrny Orzeł haftowany, korona, dziób i szpony - złote. Nad wizerunkiem orła wyhaftowany napis „Rzeczpospolita Polska”, u dołu także półkoliście „11 listopada 1991”.

Strona „lewa” to bryt w kolorze zielonym. W centrum napis „Zespół Szkół Zawodowych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie" wyhaftowany srebrną i złotą nicią.

W rogach haftowane reliefowe motywy geometryczne. Brzegi obszyte złota frędzlą.

Drzewiec sztandaru to dwa drewniane walce ręcznie wykonane z jesionowego drewna o średnicy trzech centymetrów i długości ok. 1,3 metra każdy. Zwieńczenie drzewca zakończone jest ozdobną głowicą, a koniec metalowym okuciem. Drążki łączone polerowaną metalową tuleją. Drzewiec wykonany został przez p. Franciszka Włudykę mistrza stolarskiego i nauczyciela praktycznej nauki zawodu w ZSZ na Grabinie.

Głowicę sztandaru w 1991 roku stanowił złocony krzyż osadzony na kuli. W latach późniejszych głowicę sztandaru zastopiąno srebrnym orłem w koronie. Orzeł osadzony jest na prostokątnej podstawie w formie tabliczki z wypukłym napisem "ZSZ" -  Zespół Szkół Zawodowych.

2._Sztandar.jpg2. Sztandar

Fot: Prezentacja Sztandaru ZSZ przez Dyrektora Jerzego Soskę

3._Sztandaar.jpg3. Sztandaar

Fot: Przekazanie sztandaru uczniom

6._Sztandar.jpg6. Sztandar

Fot: (od prawej) Józef Krawczyk nauczyciel praktycznej nauki zawodu w ZSZ

Na okoliczność nadania sztandaru wykonano Gwoździe pamiątkowe srebrne w kształcie tarczy z wygrawerowanymi nazwiskami fundatorów. Wbite zostały w pamiątkowe „tablo” podczas uroczystego nadania sztandaru.

4._Sztandar.jpg4. Sztandar

Fot: Uroczysty przemarsz z poświęconym sztandarem z kościoła pw. św. Idziego Opata do szkoły. Sztandarowy: Jan Sambor  (nauczyciel w zsz) w asyście (od prawej) Czesławy Czaplak  i ? (reprezentantki Rady Rodziców).

Odsłony: 902