Gazetka Tematyczna

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: piÄ…tek, 26 maj 2023 Maria Soska Drukuj

Przed nami 12. edycja Narodowego Czytania. OdbÄ™dzie siÄ™ 9 wrzeÅ›niaAkcja Narodowego Czytania zostaÅ‚a zainicjowana w 2012 roku lekturÄ… Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Od tego czasu co roku na poczÄ…tku wrzeÅ›nia odbywa siÄ™ Narodowe Czytanie utworu wybranego przez ParÄ™ PrezydenckÄ…. Do tej pory byÅ‚y to m.in. Lalka BolesÅ‚awa Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, wybór noweli polskich czy Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.

TegorocznÄ… lekturÄ… jest powieść Nad Niemnem zasÅ‚użonej polskiej pisarki, Elizy Orzeszkowej. DzieÅ‚o podejmujÄ…ce tematykÄ™ powstania styczniowego zostaÅ‚o po raz pierwszy opublikowane w 1888 r.

Oragnizatorzy Europejskiego Centrum Muzyki zaprosili naszÄ… mÅ‚odzież na czytanie 10 wrzeÅ›nia do lusÅ‚awickiego ogrodu. Jest to doskonaÅ‚e miejsce na oddanie siÄ™ lekturze powieÅ›ci niezwykle bogatej w opisy natury.

NCZ 2023

A może rok! bez PAPIEROSA

31 maja obchodzimy święto, które jest okazją do zwrócenia uwagi na powszechność nałogu palenia papierosów i jego skutki zdrowotne.
Åšwiatowy DzieÅ„ Bez Papierosa zostaÅ‚ ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze wzglÄ™du na rosnÄ…cÄ… liczbÄ™ osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoÅ‚ywanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami pÅ‚uc, przeÅ‚yku, krtani, gardÅ‚a czy trzustki.
Jest zachÄ™tÄ…, by naÅ‚ogowcy, przynajmniej na 24 godziny powstrzymali siÄ™ od wszystkich form konsumpcji tytoniu.

1.Bez papierosa

DzieÅ„ Matki to Å›wiÄ™to na cześć wszystkich matek obchodzone w wielu krajach Å›wiata. Jego współczesna forma zapoczÄ…tkowana zostaÅ‚a w Stanach Zjednoczonych na poczÄ…tku XX wieku, gdzie obchodzone jest w drugÄ… niedzielÄ™ maja. W Polsce Å›wiÄ™to to, wypadajÄ…ce 26 maja, obchodzono pierwszy raz w 1914 roku w Krakowie.

Warto pamiętać w tym dniu o swojej kochanej mamie i złożyć jej życzenia, podziękowania za ogrom poniesionego przez nią trudu. Oczywiście, bukiet kwiatów, czy drobny upominek będzie miłym dodatkiem do życzeń.

Prezentem może być też piÄ™kny wiersz dedykowany niestrudzonej matczynej miÅ‚oÅ›ci.

To matka?
(Karol Wojtyła)

Choć posiwiały ciemne jej sploty,
Chociaż zmarszczkami twarz jej pokryta,
Chociaż wdzięk lekki straciły kroki,
Lecz w oczach tenże uśmiech zakwita,

Ta sama miłość w sercu jej płonie,
Co wiek swój, słabość, zapomnieć każe,
Tylko do dzieci wyciąga dłonie,
I wszystko oddać gotowa w darze.

I choć na nogach ledwo się słania,
Mnie spocząć każe, "... boś ty zmęczona,
Ty tyle dzisiaj miałaś biegania..."
I tuli dziecko swoje w ramionach.

I zawsze czujna, ciÄ…gle gotowa
Pomagać dzieciom swym do ostatka,
Miłość swą w czyny zdobi, nie w słowa -
- To ma jedyna, najdroższa matka!

Dzień Matkiwww