Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: poniedziałek, 25 listopad 2024 Maria Soska Drukuj

KONKURSY ROZSTRZYGNIĘTE:))


Plakat Miesic Bibliotek Rozstrzygnity

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że konkursy zorganizowane przez szkolną bibliotekę w październiku w ramach obchodów święta bibliotek szkolnych, zostały rozstrzygnięte. Konkursy, które przeprowadzono od 4 do 30 października 2024 r. skierowane były do uczniów Technikum ZSP.

Prace, które wpłynęły na konkurs były ciekawe, pomysłowe i twórcze. Powołane przez bibliotekę Jury, kierując się wymogami formalnymi, doceniło kreatywność, oryginalność, pomysłowość, estetykę wykonania i uwzględnienie tematu konkursu.

Pierwszy konkurs pt. "Poznajmy się w bibliotece" - moje miejsce spotkań nie tylko z książką, dotyczył wykonania projektu przestrzeni czytelniczo bibliotecznej techniką plastyczną i graficzną. Jednym z celów konkursu było rozwijanie aktywności twórczej uczniów klas 1-5 techników (głównie budowlanych) w zakresie projektowania i aranżacji wyjątkowej przestrzeni jaką jest biblioteka.

Prace konkursowe oceniła komisja w składzie: 

Przewodnicząca - mgr Urszula Krakowska

Członkowie: mgr Anna Wypasek-Śledź, mgr Joanna Dobrzańska, mgr Jacek Kułaga

W kategorii szkolnego konkursu pt. "Poznajmy się w bibliotece" - moje miejsce spotkań nie tylko z książką.

Zwycięzcami zostali:

I miejsce Nikodem Kras uczeń klasy 2 TBM

II miejsce Krzysztof Wiśniowski uczeń klasy 2 TBM

III miejsce Kacper Mordarski uczeń klasy 2 TBM

Wyróżnienia otrzymali:

Filip Wielek uczeń klasy 2 TBM

Piotr Krakowski uczeń klasy 2TBM

Grzegorz Baniak uczeń klasy 3 TBM

Opiekunem merytorycznym uczniów w konkursie był Pan Dawid Kosakowski

Drugi konkurs pt. "Selfie w mojej domowej biblioteczce" i "Selfie" zdjęcia z ulubioną książką, dotyczył wykonania jednego "zdjęcia" w domowej lub wspólnej przestrzeni czytelniczej gdzie można czytać i miło spędzić czas w rodzinnej lub przyjacielskiej atmosferze. Jednym z celów konkursu było rozwijanie aktywności i twórczej ekspresji uczniów klas 1-5 techników w zakresie tworzenia wygodnego, idealnego miejsca spędzania czasu z książką.

Prace konkursowe oceniła komisja w składzie: 

Przewodnicząca - mgr Urszula Krakowska

Członkowie: mgr Anna Wypasek-Śledź, mgr Joanna Dobrzańska, mgr Bernadetta Krupa

W kategorii szkolnego konkursu pt. "Selfie w mojej domowej biblioteczce" i "Selfie" zdjęcie z ulubioną książką we wspólnej przestrzeni czytelniczej.

Zwycięzcami zostali:

I miejsce Julia Sapała uczennica klasy 3 TTG

II miejsce Natalia Figiel uczennica klasy 3 TTG

III miejsce Michał Warchałowski uczeń klasy 3 TTG

Opiekunem merytorycznym uczniów w konkursie była Pani Mariola Mężyk

Zwycięzcy i wyróżnieni uczniowie otrzymują nagrody promujące czytelnictwo. Nagrody zostaną wręczone 6 grudnia w święto Mikołaja patrona Dzieci i Młodzieży.

 

Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie GRATULUJEMY:)) 

Protokół konkursu: Selfie w mojej domowej biblioteczce ; Selfie z ulubioną książką

Protokół konkursu: Poznajmy się w bibliotece - moje miejsce spotkań nie tylko z książką

 

 LISTOPAD

MIESIĄCEM ZADUMY I PAMIĘCI NARODOWEJ

WYSTAWA PATRIOTYCZNA

pt. "Marszałek Józef Piłsudski - dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek"

Hol Główny Szkoły

Od 4 listopada w holu głównym naszej szkoły można oglądać wystawę pt. „Marszałek Józef Piłsudski – dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. Motywem przewodnim ekspozycji jest fragment przemówienia Ignacego Mościckiego, wygłoszonego podczas uroczystości pogrzebowych Józefa Piłsudskiego: „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. Te cztery pojęcia doskonale odzwierciedlają wartości, którymi kierował się Marszałek przez całe życie – jako żołnierz, duchowy przywódca narodu oraz Naczelnik Państwa. Wystawa obejmuje archiwalne zdjęcia, interesujące fakty oraz fragmenty przemówień Marszałka, ilustrujące jego drogę do wolności. W gablocie zaprezentowane zostały najciekawsze publikacje książkowe z naszej biblioteki, które przybliżają istotne fakty i poglądy Józefa Piłsudskiego, wciąż zaskakujące swoją aktualnością.

Okolicznościowa wystawa została przygotowana w ramach Narodowego Programy Rozwoju Czytelnictwa wzbogacając Święto Patrona Szkoły, które uroczyście obchodziliśmy w piątek 8 listopada w szkole. Wystawa potrwa do końca listopada.

Zapraszamy na przerwach do oglądania i czytania o najważniejszej postaci naszej szkoły.

 

 

 PATRIOTYCZNE ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

8 listopada 2024 roku

"Śmiałością swej myśli, odwagą zamierzeń, potęgą czynów z niewolnych rąk kajdany zrzucił, bezbronnym miecz wykuł, granice nim wyrąbał, a sztandary naszych pułków sławą uwieńczył. Skażonych niewolą nauczył honoru bronić, wiarę we własne siły wskrzeszać, dumne marzenia z orlich szlaków na ziemię sprowadzać i twardą rzeczywistość zmieniać"

 

PATRIOTYCZNA UROCZYSTOŚĆ w ZAKLICZYNIE

106 rocznica ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ 

11 listopada 2024 roku

"Dziś dla nas wszystkich, w świecie nieproszonych gości, w całej przeszłości i w całej przyszłości. Jedna tylko jest kraina taka, w której jest tyle szczęścia dla Polaka. Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie Święty i czysty"

  

koperta1

LIST OTWARTY DO RODZICÓW pdf.

 

Spotkanie autorskie z Panem Kaziemierzem Dudzikiem

29 października w gronie miłośników literatury regionalnej spędziliśmy wspaniały czas z Panem Kazimierzem Dudzikiem, który przyjął nasze zaproszenie na autorskie spotkanie w bibliotece. Jego niezwykła wiedza historyczna, wzbogacona fascynującymi opowieściami o naszym regionie, a także ekspresja i afiliacyjne poczucie humoru, tworzyło fantastyczną atmospferę i pobudzało intelektualnie słuchaczy spotkania. Prezentowana przez autora książka pt. Quasi-turystyczne, notki Kazimierzowskie o Zakliczynie i okolicy oraz publikacje, których jest współautorem, takie jak Opowieści fantastyczne z doliny Dunajca i Zakliczyn – piękno światłem malowane, stanowią inspirujący zbiór, zachęcający do odkrywania zabytkowych miejscowości, miasteczek oraz uroków przyrody Pogórza Rożnowskiego. Każdy z tych tytułów pozwala czytelnikowi na chwilę zanurzyć się w nieznane historie i w pełni docenić dzieje tej niezwykłej krainy.

Młodzież miała również okazję przekonać się, że praca ze słowem pisanym jest niezwykle ekscytująca. Tworzenie wiarygodnych i interesujących opowieści na podstawie rzeczywistych wydarzeń to fascynujące doświadczenie, które przynosi satysfakcję z tworzenia czegoś autentycznego, wartościowego i edukacyjnego. To spotkanie było wyjątkowym wydarzeniem, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników. Dzięki takim inicjatywom biblioteka staje się miejscem żywej wymiany myśli i inspiracji literackich, a także przyczynia się do popularyzacji regionalnej literatury oraz promocji książek o tożsamości lokalnej i ich twórców.

Kazimierz Dudzik – Urodzony w Brzesku, mieszka w Domasławicach, studiował politologię  na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Dyrektor Centrum Kultury i Prezes Stowarzyszenia „Klucz” w Zakliczynie. Od  ponad  trzech dekad związany z periodykiem „Głosiciel”, który od czerwca 2023 roku redaguje i wydaje w wersji drukowanej oraz elektronicznej pod banerem "E_Głosiciel", gdzie pojawiają się regularnie jego artykuły i wszystkie inne teksty w rozszerzonej wersji periodyku. Od  2021 roku, w ramach "Programu konwersji cyfrowej domów kultury", zarządza reprezentacyjną stroną Zakliczyńskiego Centrum Kultury: www.kultura-zakliczyn.pl

Mistrz pióra i słowa, autor licznych awangardowych artykułów poświęconych niezwykłym ludziom, miejscom, zabytkom i muzeom, nie tylko z naszego regionu. Kreator, inspirator wielu wydarzeń i spotkań kulturalnych, w tym wyjątkowych wernisaży, koncertów, festiwali, plenerów malarskich, spektakli oraz patriotycznych spotkań pokoleń przy Pomnikach Pamięci w naszym regionie. Organizator biesiad ludowych i spotkań historycznych, miedzy innymi - VII. Rycerska w Melsztynie, a także autor książki pt. ”Quasi-turystyczne, notki Kazimierzowskie o Zakliczynie i okolicy (1)” i publikacji, których jest współautorem, takich jak ”Opowieści fantastyczne z doliny Dunajca” oraz ”Zakliczyn – piękno światłem malowane”.

Uczestnikami spotkania byli nauczyciele i uczniowie klasy czwartej technikum turystycznego i gastronomicznego oraz klasy drugiej liceum ogólnokształcącego z wychowacami: Panią Moniką Mrzygłód i Panią Katarzyną Papugą.

Wydarzenie odbyło się w ramach działań związanych z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa.

 

 

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie już za nami :((

7TK

25 października w piątek uczniowie klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych technikum turystycznego, budowlanego, gastronomicznego oraz liceum ogólnokształcącego wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu czytelniczym – 27. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.

To był dzień pełen odkryć, podczas którego uczniowie mieli okazję zapoznać się z nowościami wydawniczymi, spotkać swoich ulubionych autorów oraz czerpać inspiracje literackie. Nie wróciliśmy z pustymi rękami – w naszych plecakach i ekologicznych torbach znalazły się ulubione lektury na nadchodzące jesienne wieczory oraz różnorodne gadżety związane z czytelnictwem. Wydarzenie to stanowiło zwieńczenie października, miesiąca poświęconego bibliotekom szkolnym.

 

 

 

LOGO MAŁY 

Są jeszcze wolne miejsca:))

na Międzynarodowe Targi Książki do Krakowa - zapisy w bibliotece do poniedziałku

Plakat TARGI 2024

 

LOGO MAŁY Zwiedzanie BIBLIOTEK w Zakliczynie

Międzynarodowy „Miesiąc Bibliotek Szkolnych”  obchodzony w październiku, to doskonała okazja aby zaprezentować dorobek i potencjał bibliotek w naszym regionie, a także ich znaczenie w oczach uczniów.

Z tej okazji, 7 października uczniowie klasy pierwszej technikum turystycznego, budowlanego i mechanicznego wyruszyli pieszo na wycieczkę do  Zakliczyna, aby odwiedzić lokalne  biblioteki, poznając ich typologię, potrzeby czytelnicze oraz historię powstania.  Pierwszy obiektem, który zwiedzili, był klasztor  oo. Franciszkanów,  o bogatej historii prezentujący różne style architektoniczne i bibliotekę tzw. nowicjatu, która obecnie gromadzi współczesne zbiory z zakresu teologii, filozofii, historii Kościoła i współczesnego prawa kanonicznego, oraz wyjątkowe Librum Fratres Minores, które na przestrzeni lat wzbogacało księgozbiorami i rozszerzało biblioteczną działalność klasztoru od początku powstania w 1622 roku. Ze względu na niewielkie pomieszczenia, zwiedzanie odbyło się w grupach liczących maksymalnie trzy osoby. Biblioteka, ze swoimi unikalnymi wnętrzami i zbiorami wzbudziła największe zainteresowanie. O architekturze kościoła, pomieszczeń oraz zabudowań klasztornych opowiedział O. Szymon Wierzbiak, proboszcz parafii i gwardian klasztoru pw. MB Anielskiej w Zakliczynie.

Po wizycie w klasztorze grupa udała się do nowoczesnej, miejskiej biblioteki publicznej im. Jana Góry. Oprowadzono ich po przestronnym obiekcie, który urzekał kolorowymi aranżacjami oraz różnorodnymi nowoczesnymi mediami i działami bibliotecznymi,  które służą do upowszechnianiu wiedzy,  rozwoju kultury oraz rozwijania i zaspokajania potrzeb czytelniczo – informacyjnych. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z dwoma stałymi ekspozycjami: pierwsza dotyczyła pamiątek po wizycie prezydenta RP Andrzeja Dudy w Zakliczynie, a druga prezentowała postać o. Jana Góry – patrona biblioteki, założyciela ośrodka Dominikańskiego w Jamnej. Grupę oprowadziła Pani Romana Nosek – dyrektor biblioteki.

Na posiłek udaliśmy się do restauracji w zakliczyńskim Ratuszu, pięknym obiekcie dominującym nad częścią miasta. Pan Kazimierz Dudzik, dyrektor Centrum Kultury w Zakliczynie opowiedział uczniom o historii lokacji Zakliczyna oraz o architekturze publicznej i mieszkalnej zabytkowego miasteczka.

Wspólne wyjście grupowe okazało się wspaniałym sposobem na integrację, rozwijając wrażliwość na literaturę, która wzbogaca wiedzę o naszej Małej Ojczyźnie. Nie trzeba podróżować daleko, by odkryć coś interesującego i miło spędzić czas😊

 LOGO MAŁY  PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH w 2024 roku.

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. cały październik.

Celem świętowania jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły,  w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań nie tylko czytelniczych:))

Plakat Miesic Bibliotek konkursy 

 W ramach obchodów tego święta biblioteka zaprasza do udziału w dwóch konkursach skierowanych do uczniów technikum, pierwszy pt. "Poznajmy się w bibliotece" drugi pt. "Selfie w mojej domowej biblioteczce". Szczegóły dotyczące konkursu w plikach poniżej (pdf-ach).

Regulamin Konkursu dla klas 1-5 Technikum Turystyczne i Gastronomiczne

Regulamin Konkursu dla klas 1-5 Technikum Budowlane

  

Plakat Miesic Bibliotek 2024

Już od 17 lat na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Książek i Bibliotek Szkolnych. Wyzwania czytelnicze, działania i ncjatywy  organizowane przez szkoły mają na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań, czytelniczych dzieci i młodzieży.

 

LOGO 200MAYKiermasz

używanych podręczników

19 września w czwartek odbył się w naszej szkole w czytelni kiermasz książek - używanych podręczników do kształcenia ogólnego dla technikum, liceum i szkoły branżowej oraz książek zawodowych. Jest to akcja, która w naszej szkole odbywa się od kilkunastu lat :)) i cieszy się niesłabnącym powodzeniem zarówno u sprzedających jak i kupujących. Wczoraj na kiermaszu wiele książek znalazło nowych właścicieli. Mamy nadzieję, że zakupione książki zawodowe i podręczniki ogólne, będą dobrze Wam służyły w nowym roku szkolnym!. Akcja była poprzedzona informacją o terminie jej przeprowadzenia, odbyło się spotkanie z uczniami sprzedającym, na którym przygotowano książki do sprzedaży oraz stanowiska dla sprzedających wraz z wyodrębnioną przestrzenią dla kupujących uczniów i rodziców. 

Serdecznie dziękujemy uczniom za zangażowanie, organizację i przeprowadzenie akcji w dniu 19 września, oraz wszystkim uczniom za udział w kiermaszu.                                                                                                               

Mottem 11 edycji kiermaszu towarzyszyło hasło:

"Daj drugie życie książkom - podręcznik to też książka, która uczy i inspiruje do działania"

 

LOGO 200MAY

 

 Lista Książek 

które zostaną zakupione 

w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” – Priorytet 3.

Pierwszym etapem realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa była diagnoza środowiska szkolnego. Zostały przeprowadzone ankiety wśród uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie zainteresowań i potrzeb czytelniczych. Na podstawie takiej diagnozy stworzona została lista książek, które powinny pojawić się w naszej bibliotece. Prezentowany wykaz uzyskał pozytywną opinię Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego w sprawie zakupu nowości wydawniczych.

LISTA ksiek

Z niecierpliwością czekamy na nowości 😊

  LOGO 200MAY

Wspólne czytanie “Kordiana” Juliusza Słowackiego

6 września 2024r. w przeddzień akcji Narodowego Czytania uczniowie czwartej klasy technikum budowlanego i mechanicznego w czytelni szkolnej biblioteki zmierzyli się w czytaniu na głos z Kordianem Juliusza Słowackiego. Były to fragmenty utworu aktu pierwszego i teksty wybrane przez uczniów w akcie trzecim – spisek koronacyjny.

Na pewno nie była to książka łatwa do czytania i w odbiorze. Słowacki w przeciwieństwie do Adama Mickiewicza był bardziej wieloznaczny, zwłaszcza jako dramturg. Uczniowie jednak doskonale odczytali przesłanie czytanych fragmentów podczas interpretacji. I świetnie prezentowali wspólne czytanie tekstu na głos.

Spotkanie czytelniczo - literackie było doskonałą okazją do przypomnienia sobie sylwetki wybitnego poety oraz jego arcydzieła. Na zakończenie  uczniowie zwiedzili wystawę poświęconą Juliuszowi Słowackiemu, który będąc także znakomitym epistolografem wypowiadał się jako rysownik i akwarelista. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć nie tylko piękne szkice, rysunki i akwarele ale również wydane drukiem utwory poety i książki na jego temat, które dostępne są w naszej bibliotece.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Została zainicjowana w 2012r. wspólną  lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Głównym celem akcji jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom z klasy czwartej technikum budowlanego i mechanicznego za wspólłne czytanie lektury i udział w czytelniczo-literackim  spotkaniu. Do zobaczenia za rok na kolejnej “przedpremierowej odsłonie Narodowego Czytania”.

 

Logotyp instytucji 

ZSP im. Józefa Piłsudskiego otrzymało dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych

w  tym lektur i elementów wyposażenia biblioteki 

w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".

 

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 15 000 zł na zakup nowości wydawniczych w  tym lektur i elementów wyposażenia biblioteki w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".

Wartość zadania realizowanego przez Powiat Tarnowski wynosi 20 000 zł, w tym dofinansowanie 16 000 zł i wkład własny 4 000 zł, tj. 20% wartości zadania.
Zadanie jest finansowane ze środków publicznych otrzymanych za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego z budżetu państwa w ramach realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”.

Powiat Tarnowski, który jest organem prowadzącym szkoły ponadpodstawowe przystąpił w 2024 roku do realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” w ramach Priorytetu 3 .

Program dotyczy wspierania organów prowadzących szkoły oraz biblioteki szkolne i pedagogiczne w obszarze rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Realizacja zadania zaplanowana jest do 31 grudnia 2024 r.
W ramach Priorytetu 3 Programu wsparcie finansowe będzie mogło być przeznaczone na:
a) zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami, w szczególności książek historycznych oraz lektur szkolnych,
b) zakup nowych elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych:
• zakup sprzętu komputerowego do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza,
• zakup oprogramowania dla bibliotek,
• zakup czytników e-booków,
• zakup elementów wyposażenia wnętrza biblioteki,
c) realizację działań promujących czytelnictwo:
• zakup książek będących nagrodami książkowymi dla uczniów biorących udział w działaniach promujących czytelnictwo,
• organizację spotkań autorskich, wystaw i konkursów.

Dzięki dofinansowaniu wkrótce przestrzeń biblioteki zostanie zmodernizowana a zasoby naszej biblioteki wzbogacą się o nowe pozycje, które pozwolą Wam rozwijać zainteresowania.

plakat NPRCZ na www

 

 

 

Odsłony: 869