Turniej Pocztów 2023

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: sobota, 14 październik 2023 Maria Soska Drukuj

Z ogromną radością prezentujemy Laureatów tegorocznej edycji Międzyszkolnego Turnieju Pocztów Sztandarowych Powiatu Tarnowskiego i Gminy Zakliczyn.

W tym roku do turnieju zgłosiło się 44 uczestników z ośmiu szkół gminy Zakliczyn i powiatu tarnowskiego. Turniej zorganizowano w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów klas VI do VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów  klas I do IV szkół ponadpodstawowych różnego typu. Turniej podzielony był na dwa etapy: teoretyczny i praktyczny który był poprzedzony szkoleniem z musztry ze sztandarem.

Głównym celem postawionym przez organizatorów przed uczestnikami turnieju było wzmocnienie patriotycznego procesu wychowawczego młodzieży szkolnej w poszanowaniu do polskich symboli narodowych, historii i tradycji.

05 października 2023 r.  w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie odbył się pierwszy etap -  konkurs wiedzy na którym uczniowie indywidualnie zmagali się z testem dotyczącym polskich symboli narodowych, symboli szkolnych i zasad ceremoniału szkolnego.

Tegorocznymi Laureatami w konkursie wiedzy zostali:

Szkoła Ponadpodstawowa

I miejsce – Justyna Jankoś

II miejsce – Natalia Stanuszek

z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych  im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie

Szkoły Podstawowe

I miejsce Ex aequo

Lena Śledź z Szkoły Podstawowej  im. Jacka Malczewskiego w Faściszowej,

Aleksandra Chrobak z Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Paleśnicy,

Katarzyna Hebda z Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Gwoźdźcu.

II miejsce Ex aequo

Filip Wolak z Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Paleśnicy,

Michał Słowiński z Szkoły Podstawowej  im. Jacka Malczewskiego w Faściszowej.

III miejsce Ex aequo

Daniel Martyka, Zuzanna Szubin z Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Filipowicach,

Emil Żychowski z Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stróżach.

Julia Osuch z Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Filipowicach,

Wiktoria Mrzygłód, Wiktoria Roman z Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie.

10 października 2023 r. w Ratuszu w Zakliczynie odbył się drugi etap - turniej prezentacji pocztów sztandarowych, znajomości zasad musztry i ceremoniału szkolnego. Do rywalizacji stanęły trzyosobowe zespoły szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wszystkie zespoły uhonorowane zostały bardzo wysoką punktacją. Po podliczeniu uzyskanych punktów przez Jury nastąpiło rozstrzygnięcie turnieju. W tym samym dniu odbyło się uroczyste podsumowanie Turnieju oraz wręczenie dyplomów i nagród zwycięzcom, podziękowano również opiekunom za przygotowanie uczniów w obu kategoriach Turnieju.

Tegorocznymi zwycięzcami turnieju pocztów zostali:

I miejsce Ex aequo

Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie w składzie: Anna Wieloszyńska, Oliwia Mikołajczyk i Krystian Ziółkowski.

Szkoła Podstawowa im. Jacka Malczewskiego w Faściszowej w składzie: Milena Kochan, Lilianna Nowak, Karol Okapa.

II miejsce Ex aequo

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Filipowicach w składzie: Julia Chrobak, Julia Krupa, Daniel Martyka.

Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Gwoźdźcu w składzie: Gabriela Jurczyk, Amelia Zwolen, Stanisław Smolen.

III miejsce Ex aequo

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Stróżach w składzie: Nadia Żurek, Maja Malik, Filip Bil.

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Paleśnicy w składzie: Anna Rodzik, Katarzyna Sacha, Oliwier Kwiek.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Turnieju, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Turniej poprzedzony był szkoleniem, które miało miejsce w hali sportowej ZSP w Zakliczynie - 05 października br. Szkolenie dotyczyło: organizacji, ubioru pocztu sztandarowego, zasad wydawania komend, poruszania się ze sztandarem i zachowania pocztu podczas uroczystości. W szkoleniu uczestniczyło sześć szkół. Szkolenie poprowadził Pan Wieńczysław Pawłowski Gospodarz Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie. Podczas szkolenia uczniowie zapoznali się z praktycznymi zasadami ceremoniału pocztu sztandarowego oraz przećwiczyli prawidłowe wykonywanie komend.

Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem przez Starostę powiatu tarnowskiego Romana Łucarza, Burmistrza gminy i Zakliczyna Waldemara Chrobaka i Ochotniczą Straż Pożarną w Zakliczynie.

Pięknie dziękujemy za okazaną pomoc w organizacji Turnieju, przewodniczenie obradom i reprezentowanie Jury, oraz za uświetnienie swoją obecnością uroczystości rozdania nagród, swoją obecnością zaszczycili nas: Radna  Powiatu Tarnowskiego, Przewodnicząca Komisji ds. Oświaty, Kultury, Sport i Turystyki - Pani Grażyna Karaś, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego, Dyrektor SP w Filipowicach - Pani Irena Kusion, Burmistrza Gminy i Miasta Zakliczyn – Pan Waldemar Chrobak, Dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury – Pan Kazimierz Dudzik, Emerytowany Dyrektor, nauczyciel SP w Janowicach – Pan Maksymilian Mrzygłód, Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Zakliczynie - dh Tomasz Damian, Członek  Zarządu Gminnego ZOSP RP w Zakliczynie - dh Tadeusz Trytek, Gospodarz Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie – dh Wieńczysław Pawłowski.

Nagrody książkowe i rzeczowe ufundowali Starosta powiatu tarnowskiego Roman Łucarz i Burmistrz gminy i Zakliczyna Waldemar Chrobak.

Bardzo dziękujemy firmie – Zakład Piekarniczy Pana Henryka Migdała, za pyszne drożdżówki i  wszystkim osobom, pracownikom szkolnej administracji, nauczycielom którzy zaangażowali się w organizację Turnieju a także, że byli aktywni i bardzo pomocni podczas jego trwania.

Koordynatorzy Turnieju Maria Soska i Waldemar Chrobak