Pamięć i Tożsamość

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: poniedziałek, 21 listopad 2022 Maria Soska Drukuj

Zbiorowa pamięć kształtuje wspólną tożsamość.

“Gdy zapłonął nagle świat, równym rytmem młodych serc bezdrożami szli by walczyć o twój dom wśród zielonych pól, o nowy dzień"

 

Pielęgnowanie pamięci przeszłości skłania do refleksji i zastanowienia nad przyszłością. W jaki sposób historie zmarłych i zabitych w słusznej sprawie budują naszą tożsamość ?. Bezsprzecznie zbiorowa pamięć i kultura historyczna  kształtuje wspólną tożsamość.

Listopad, to miesiąc, który jest czasem szczególnej zadumy, łączy wszystkich potrzebą wspominania, upamiętniania, oddawania czci i honoru. Dlatego też z atencją odwiedzaliśmy groby – „Pomniki pamięci”, na których zapaliliśmy symboliczne znicze, składaliśmy kwiaty oddając hołd niekwestionowanym bohaterom, którzy walczyli w imię wolności, sprawiedliwości, godności i wielkiej prawości. Świadomość przynależności do zbiorowości, która radziła sobie w tak bardzo trudnych czasach i mierzyła się z sytuacjami granicznymi, sprzyja budowaniu wiary w siebie i poczucia skuteczności: „potrafię, umiem, dam sobie radę”. Niezwykła ich postawa, odwaga i siła życiowa pomaga tworzyć obraz siebie.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z uroczystości patriotycznych

6 ZAKLICZYN

5 SŁONA

4 CHARZEWICE

3 Wola

2 JAMNA 25 09

1 RUDA 11 9

Odsłony: 513