Powiatowe Obchody Żołnierzy Wyklętych

Kategoria: ZSP Zakliczyn Opublikowano: wtorek, 07 marzec 2023 Maria Soska Drukuj

W środę 1 marca 2023 r. delegacja uczniów naszej szkoły wzięła udział w powiatowych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Uczniowie naszej szkoły wysłuchali okolicznościowych przemówień zaproszonych gości oraz uczestniczyli w prelekcji dr Wojciecha Frazika z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

 

Młodzież obejrzała również wyjątkowy spektakl słowno-muzyczny pt. „Wilczym Tropem” w wykonaniu uczniów należących do koła teatralnego „Improwizacja”  ZSOiZ im. Jana Pawła II w Gromniku. Dla wszystkich oglądających była to niewątpliwie prawdziwa i niepowtarzalna lekcja historii. Dodatkowo, dzięki uprzejmości p. Ryszarda Zabielnego - dyrektora kompleksu dworsko-parkowego, uczniowie zwiedzili dwór w którym mieszkał i tworzył kompozytor. 

Fotorelcja z uroczystości która odbyła się w sali koncertowej "stodoła"

Kąśna 1       Kąśna 2

Kąśna 3      Kąśna 4 

Dzięki uprzejmości p. Ryszarda Zabielnego z-c dyrktora Centrum Paderewskiego, zwiedziliśmy dwór - stałą ekspozycję mebli oraz przedmioty użytkowe należące do kompozytora.

Kąśna 6   Kąśna 7

Kąśna 8   Kąśna 9

 

2023 Wyklęci 25 marca Poczet Sztandarowy reprezentował naszą szkołę w gminnej uroczystości i manifestacji patrityczno-religinej. Uczestniczyliśmy we mszy świętej w intencji poległych Żołnierzy Wyklętych w prafii p.w. św. Idziego w Zakliczynie a po mszy na cmentarzu parafialnym, przy grobie kapitana Jana Dubaniowskiego "Salwy", który zginął w Rudzie Kameralnej, braliśmy udział w oficjalnej ceremoni złożenia kwiatów i zapalenia zniczy. 

Obszerna relacja (kliknij): GŁOSICIEL Zakliczyński

Zakliczyn 1   Zakliczyn 2

 Zakliczyn 3  Zakliczyn 4

Zakliczyn 5  Zakliczyn 6

 

Odsłony: 216